161 OTOYOL ACİL YARDIM HATTI 7 / 24
0 850 399 35 05 Çağrı Merkez Hattı
sorun@otoyolas.com.tr

Şehirlerarası Yolculukta 2 Saatte bir dinlenme arası vermek neden önemli?

Şehirlerarası Yolculukta 2 Saatte bir dinlenme arası vermek neden önemli?

Seyahat; kimisi için zor, kimisi için huzur, kimisi için de mecburiyettir. Seyahat üzerine yazılan şarkılar, şiirler, kitaplar ve çekilen filmler var. Pek çok insan için ciddi bir hassasiyet oluşturan seyahatin en konforlusu ise özel araçla yapılandır şüphesiz. Uçağın da vapurun da otobüsün de kendine özgü hayranları olsa da özel araçla yapılan yolculuğun rahatlığını hiçbiri vermiyor….

Seyahat; kimisi için zor, kimisi için huzur, kimisi için de mecburiyettir. Seyahat üzerine yazılan şarkılar, şiirler, kitaplar ve çekilen filmler var. Pek çok insan için ciddi bir hassasiyet oluşturan seyahatin en konforlusu ise özel araçla yapılandır şüphesiz. Uçağın da vapurun da otobüsün de kendine özgü hayranları olsa da özel araçla yapılan yolculuğun rahatlığını hiçbiri vermiyor. İstenilen hızda gitme, otoyoldan ya da şehir içinden gidebilme, dinlenme tesisini kendin seçebilme gibi detaylar, arabayla seyahat etmeyi ayrıcalıklı kılıyor. Tabi ki arabayla uzun yol seyahati yapma rahatlığına sahip olmak demek, dikkat edilmesi gereken konularda da rahat olmak anlamına gelmiyor. Peki, seyahatlerimiz öncesinde güvenli yolculuk için alınması gereken önlemler nelerdir?

Güvenli Yolculuk İçin Gerekenler

Araç Bakımı

Güvenli yolculuk için gereken en önemli önlem, yola çıkmadan alınır. Arabaya detaylı bir bakım yaptırıp uzun yola gitmeye uygun bir hale getirmek gerekir. Bakım sırasında lastik basıncı kontrolü de ihmal edilmemelidir. Güvenli yolculuğa hazır olmayan bir araçla İstanbul-İzmir Otoyolu gibi dümdüz bir yolda bile gitmek tehlikelidir.

Emniyet Kemeri

Rahatınıza ne kadar düşkün olursanız olun, emniyet kemeri sizi hayata bağlayacağı için küçük bir rahatsızlığa göz yummanız en doğrusudur. Emniyet kemeri takmak hem can güvenliğiniz için önemlidir hem de uymanız gereken bir trafik kuralıdır. Bu kurala şoför gibi yolcular da uymak zorundadır. Yolcu arka koltukta olsa dahi emniyet kemerini takmalıdır.

Trafik Kuralları

Genel olarak trafik kurallarına uyulsa da gözden kaçan bazı detaylar vardır. Bunlar biri cep telefonu kullanımı, diğeri ise takip mesafesidir. Önünüzdeki araçla aranızdaki mesafenin tamamını kullanmanız oldukça risklidir. Dolayısıyla takip mesafesini korumalısınız. Ayrıca yolculuk boyunca cep telefonunuzu kullanmamalısınız. Acil bir görüşme yapmanız gerektiğinde ise bunu kulaklıkla yapmalı, konsantrasyonunuzu bozacak bir davranışta bulunmamalısınız.

Araçtaki Çocuklar

Araçta çocuk varsa ekstra önlemler almanız da gerekecektir. Bu doğrultuda 10 yaşından küçük çocukları ön koltuğa değil, arka koltuğa oturtmalısınız. Çok daha küçük çocuklar için çocuk koltuğu kullanmalı, emniyet kemerini bağladığınızdan emin olmalısınız.

Ayakkabı Tercihi

Yolunuz uzun olacağı için ayaklarınızın rahatlığı da sizin için öncelikli olacaktır. Fakat bu rahatlık için terlik giymek gibi davranışlar doğru değildir. Özellikle terlik ve topuklu ayakkabı, araç kullanımı sırasında kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Araç kullanırken giyeceğiniz ayakkabının rahat, düz ve ince tabanlı olmasına dikkat etmelisiniz.

Yolcunun Görevleri

Güvenli yolculuk yapmayı sağlamak sadece şoförün elinde değildir. Yolcuların da dikkat etmesi gereken detaylar vardır. Örneğin şoförü rahatsız etmemek ve konsantrasyonunu bozmamak gerekir. Ayrıca aynalar ve arka cam için görüş açısını engelleyecek davranışlar sergilememek, araç içindeki eşyaları da bunu düşünerek konumlandırmak önemlidir.

Uykusuzluk ve Açlık

Güvenli yolculuğun devamlılığı için açlık ve uykusuzluk durumlarına dikkat edilmelidir. Yolculuk öncesi iyi uyunmalı, gerektiğinde ise yolculuğa ara vererek kısa süreli de olsa uyunmalıdır. Açlık hissedildiğinde ise iyi bir dinlenme tesisinde mola verip yemek yemelisiniz. Böyle durumlarda Oksijen Dinlenme Tesisleri, tüm ihtiyaçlarınızı karşılar. Sağlıklı ve taze yemekleri, temiz ve ferah ortamı ile mola vermek için en ideal noktadır.

İyi ki Oksijendeyiz, burada her şey yolunda…

Yazar: Oksijendeyiz