161 OTOYOL ACİL YARDIM HATTI 7 / 24
0 850 399 35 05 Çağrı Merkez Hattı
sorun@otoyolas.com.tr

HES Kodu Nedir?

HES Kodu Nedir?

HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır? HES, “Hayat Eve Sığar” cümlesini oluşturan kelimelerin baş harflerinden meydana gelmiş bir kısaltmadır. Koronavirüsün tüm Dünya’da büyük bir hızla yayılması, her bir devleti bazı önlemler almaya itmiştir. Ülkemizde HES Kodu ile seyahatlerde, herhangi bir kurumla ya da kişilerle iletişime geçerken “Kontrollü Sosyal Hayat” kapsamınca karşınızdaki kişi veya kurumlarla Koronavirüs ile…

HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır?

HES, “Hayat Eve Sığar” cümlesini oluşturan kelimelerin baş harflerinden meydana gelmiş bir kısaltmadır. Koronavirüsün tüm Dünya’da büyük bir hızla yayılması, her bir devleti bazı önlemler almaya itmiştir. Ülkemizde HES Kodu ile seyahatlerde, herhangi bir kurumla ya da kişilerle iletişime geçerken “Kontrollü Sosyal Hayat” kapsamınca karşınızdaki kişi veya kurumlarla Koronavirüs ile ilgili taşıdığınız ve taşımadığınız riskleri paylaşırsınız.

HES Kodunun Avantajları

HES kodunun amacı toplu olarak bulunulacak ortamlardaki bulaş riskini en aza indirgemektir.  Enfekte biriyle aynı ortama girip girmediğinizi yani temaslı olup olmadığınızı, covid-19 pozitif olma durumunuzu sizden HES kodu isteyen kuruluş aldığınız kodla beraber sizin mevcut durumunuzu görür ve ona göre bir yol izlenir. Ayrıca seyahatlerde, aynı araç içinde bulunan kişilerin herhangi birinin covid-19 testinin sonradan pozitif çıkması halinde o kişiyle seyahat eden diğer yolcuların bilgilendirilmesi de sağlanır. Bu açıdan HES kodu virüsün yayılma hızının azalması için önemlidir ve başlangıçta yalnızca şehirler arası seyahatlerde istenen HES kodu artık farklı pek çok alanda lazımdır.

HES kodunun kontrolü kişinin elinde olduğu için ve istediğinde silip yeni kodlar oluşturabildiği için, T.C. kimlik numarası gibi sabit ve kişisel bilgilerini paylaşmamış; o an için oluşturulan, kimse tarafından bilinmeyen ve devamlı değiştirebilen kodları kullanmış olursunuz.

HES Kodu Nerelerde Kullanılır?

 • Toplu taşıma veya şehirler arası ulaşım araçları kullanılacaksa kişinin HES koduna sahip olması gerekmektedir. Kişi covid-19 pozitifse ya da covid-19 temaslısıysa araca alınmayacak, biletlendirme yapılmayacaktır.
 • HES kodu sorgulama otoyollarda yolcuların çeşitli ihtiyaçları için inşa edilen konaklama tesislerinde zorunlu hale gelmiştir.
 • Otel, pansiyon ve benzeri tesislerde de durum aynıdır. Hem rezervasyon sırasında hem de müşteri resepsiyona ilk adım attığında HES kodu istenir ve teyit edilir.

HES Kodu Nasıl Alınır?

 • Hayat Eve Sığar mobil uygulamasının telefona indirilmesi ile HES kodu alınabilmektedir. Android kullanıcıları uygulamayı Google Play Store, iOS kullanıcıları ise AppStore üzerinden indirebilirler.
 • HES kodu almanın 2. yolu “2023”e mesaj göndermektir. Her birinin arasında boşluk olmak üzere HES, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik numarası seri numarasının son 4 hanesi ve HES kodunun gün cinsinden paylaşım süresi yazılmalıdır.
 • Yabancı Kimlik (T.C. numarası 97, 98, 99 ile başlayan) ve Mavi Kart sahipleri yine aralarda boşluk olmak şartıyla HES, T.C. Kimlik No, Doğum Yılı ve gün cinsinden paylaşım süresini yazıp 2023’e mesaj atarak HES kodu alabilirler.
 • Hem T.C. Kimlik hem de Yabancı Kimlik numarası olmayan kişilerden pasaport bilgileri istenir. Aralara boşluk konarak HES, Uyruk, Pasaport, Seri Numarası, Doğum Yılı, Soyadı yazılmalı ve 2023’e gönderilmelidir.
 • yöntem ise E-Devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yaparak HES kodu almaktır.

HES Kodu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Her yolcu kendine özel HES kodu almalıdır. Bir HES kodunu ortak kullanmak gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Aksi taktirde hem siz hem de çevrenizdeki kişiler risk altına girecektir.
 • SMS ile HES kodu alacak kişiler istenen bilgilerin sırayla yazılmasına dikkat etmelidir. Örneğin T.C. kimlik numarası ile seri numarasının son 4 harfi bu sırayla arka arkaya olmalıdır. Seri numarasının son 4 harfi öne, T.C. kimlik numarası onun arkasına yazılmamalıdır. Ayrıca her yeni istenen bilgide araya boşluk konmalıdır.
 • 18 yaşın altında çocuğunuz varsa onun için HES kodu oluşturma işlemini tüm kanallardan gerçekleştirebilirsiniz.
 • HES kodunun paylaşım süresi kişinin inisiyatifindedir. Dilediğiniz zaman oluşturabilir, silebilir, tekrar alabilir ya da otomatik olarak süre belirleyebilirsiniz.
 • HES kodu alındıktan sonra geçerlilik süresi dikkate alınmalı, eğer geçerlilik süresi bittiyse yeni HES kodu uygulama, E-devlet ya da SMS ile alınmalıdır.

 

 

 

Yazar: Oksijendeyiz

Önerilen Makaleler