161 OTOYOL ACİL YARDIM HATTI 7 / 24
0 850 399 35 05 Çağrı Merkez Hattı
sorun@otoyolas.com.tr

İstanbul - İzmir arası bir Lezzet Molası

İstanbul – İzmir arası bir Lezzet Molası

Röportaj: Ramazan Başan

İstanbul-İzmir arası bir Lezzet Molası

Bir yerden bir yere giderken yollarda geçirdiğimiz zamanın kalitesi gideceğimiz yer kadar önemli hale geldi. Bu nedenle otoyollar hayatımıza yeni deneyimler ve keşitler katıyor. İstanbul ve İzmir arasında seyahat edenler artık otobanlarda gastronomik bir deneyim yaşıyor. Birbirinden değerli markaları otobanlarda görüyoruz. Merak ettiklerimizi Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. Genel Müdürü Alp Gürdil ile konuştuk.

İzmir-Bursa arasında otobanda ‘lezzet mola.’ haline gelen Oksijen Tesislerini hangi ihtiyaçları göz önünde tutarak planladınız?

Oksijen tesisleri, ihtiyaçların çabucak giderilerek hızla uzaklaşılacak mekanlar olarak değil, seyahat boyunca gezilip görülerek, yol boyunca alışveriş deneyimi sunacak, zevkle vakit getirilecek, lezzet molaları verilecek mekanlar olarak tasarlandı. Zira Türkiye’de seyahat edenler dünya genelinin aksine yolda mola vermeyi, alışveriş yapmayı ve yemek yemeği seviyor. Misafirlerimize şehirde deneyimlediklerine/ beğendiklerine yolda da ulaşabilme fırsatı tanıyan, akıllı/güvenli yolculuk sunuyoruz. Çok geniş bir yelpazede, her gelir grubuna hitap eden Oksijen Tesisleri, i5 için seyahat edenler, tatilciler ve bölge halkı dahil geniş bir kitlenin ihtiyaçlarına cevap verme amacını taşıyor.

Oksijenler, alışveriş, dinlenme, eğlence ve gastronomiye yönelik ziyaretçilerimizin tüm ihtiyaç ve isteklerini karşılamak üzere tasarlandı.

Beyaz yakalı çalısanlanların, iş insanlarnın ihtiyaçlarına birebir uyacak sekilde tasarlanan tesisler, iş seyahatleri yapanların ihtiyacı doğrultusunda hem ofis alanı olarak kullanabileceği hem yemek yiyebileceği hem de tüm bu faaliyetlerin yanı sıra keyifli zaman getirecekleri yüksek güvenlikli mekanlar olarak hayata geçirildi. Tesisler Otoyol’u kullananların yanı sıra, ikinci hedef kitle olarak bölge halkının da faydalanabileceği şekilde tasarlandı. Üçüncü hedef kitle olarak belirlenen grup ise tatilciler oldu. Tatil için seyahat edenler, tesislere uğradıklarında, her gelir grubuna hitap edecek ürünlere ulaşabiliyor; ziyaret ettikleri şehirlerde beğendikleri yöresel ürünleri temin edebiliyor ve keyifli bir yemeğin tadını çıkarabiliyor.

Toplamda kaç tesis var, tesislerin konumlarını planlarken nelere dikkat ettiniz?

Projede, İstanbul-İzmir yönünde 16, İstanbul-İzmir yönünde ise 17 olmak üzere toplam 33 Oksijen Tesisi bulunuyor. Oksijenler, alışveriş, dinlenme, eğlence ve gastronomiye yönelik ziyaretçilerimizin tüm ihtiyaç ve isteklerini karşılamak üzere tasarlandı. Türkiye’de ve dünyada bir ilk uygulama özelliği taşıyor, 426 km’lik yolun tamamında ihtiyaç duyulan ticari işletmelerin olduğu bir pasaj ve tek bir marka, Oksijen markası adı altında kalitesi tescilleniyor.

Oksijenler üç ayrı konseptte tasarlandı.
“Full konsept”te, ziyaretçilerin yiyecek-içecekten tekstile, süpermarketten kozmetiğe her türlü ihtiyaçlarını karşılayabileceği mağazalar bulunuyor. Kapalı tek bir örnek yerine, açık bir düzende yer alan bu tesislere gelenler markalar arasında rahatça dolaşabiliyor.

Türkiye’de seyahat edenler dünya genelinin aksine yolda mola vermeyi, alışveriş yapmayı ve yemek yemeği seviyor.

Tesislerin “Fenomen Konsepti” başlıklı ikinci konseptinde, her teniste bulunan genel yiyecek-içecek alanlarının yanı sıra, seyahat edenlerin yol güzergahında keşfedeceği “özel şeyler”, yöreye özgü “başka yerde bulunamayacak” ürünler dahil ediliyor. örneğin Gemlik’te yöreye has en kaliteli zeytin ve zeytinyağı ürünleri yer alıyor.
“Mini Servis” konseptli Oksijenler ise daha küçük çaplı, sadece yiyecek ve içeceğin olduğu alanlardan olu-şuyor.

Oksijen Tesisleri’nde mola verenler, tesislerdeki yer alan Gastronomi Markalarında nasıl bir deneyim yakalıyorlar?

Tesislerimizde mola verenler, bulundukları yerin özel ürünlerini ya da tanıdıkları meşhur lezzetleri birebir aynısıyla deneyimleme imkânı bulunuyorlar. Çünkü bölgenin tanınmış lezzetlerine, doğrudan o bölgenin üreticisinin sağladığı en orijinal halleriyle ulaşıyorlar.

430 kilometrelik bir pasaj düşünün bu pasajın üzerinde Ege Bölgesi’nin tüm güzelliklerini, sevilen bildiğimiz markaları bulabilme olanağı veriyoruz ve hangi teniste durursanız o tesisin özelliklerini yaşıyorsun.. Bu şu dernek; şehir hayatının sevilen markalanın yanı sıra Oksijen 6B’de, Kavlak, Başaran, Gemlikland, Mete Zeytin, Okay Zeytin gibi Gemlik bölgesinin seçkin zeytincileri ve Hasan Ustam Börekçisi’ne otoyoldan çıkmadan ulaşabildiğiniz yerel markalar oluyor Ayrıca Bursa’nın ve bölgenin meşhur kestane şekercisi Kafkas, Kardelen, İpek Pişmaniye ve Safranbolu Lokumcusu’na ait bağımsız konumlandırılmış mağazalar da farklı tesislerde farklı bölgesel markalar olarak karşınıza çıkıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek Gastronomi Otobanını işletiyorsunuz. Tesislerde yer alan Gastronomi Markalarının hepsinin bir hikayesi var. Otobandan geçenler şehirlerin, ilçelerin hikayelerini ve bölgelerin gastronomi değerlerini de tesislerde görebiliyorlar. Bu durum Oksijen Tesislerini şehri ve bulunduğu bölgeyi de otoyollara entegre ediyor. Bu durum size nasıl yansıyor?

KAYNAK

FOOD TIME
Yayın Tarihi : 1.7.2021
2 AYLIK ULUSAL DERGİ Sayfa : 30
İSTANBUL Medya Tiraj : 10000
GIDA StxCm : 408,89

Bu konuda ziyaretçilerimizden çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Oksijen’lerin farklı konsepti ve otoyol boyunca her bir tesise aynı hizmet kalitesinin sağlanması, ziyaretçilerimizin verdikleri molalarda geçirdikleri zamanı nitelikli ve keyifli kılıyor. Oksijenlerin bulundukları şehre ve bölgeye özel otantik ürünlere ulaşmış oluyor. Ayrıca tesisler, bulundukları yörenin halkına da bu özelliğiyle istihdam olanağı sağlıyor

Bölgeye özgü markalar hangi boyutta yer alıyor? Markalar açısından yasattığınız avantajlar nelerdir?

Hem yeni yöresel deneyimler hem endüstriyel deneyimler sunuyoruz. Oksijen Tesisleri, planlandığı şekilde 33 noktada hayata geçirildi. Ancak tesisleri hem bulundukları bölgelerin özel ürünlerine göre yeni yöresel deneyimler sunarak, hem de her markanın kendi konseptine uygun endüstriyel deneyimlerle karşılayacağız. Markalar yeni ürünlerini tanıtma fırsatı bulabilirken misafirlerimiz de deneyimleme imkanına sahip olacak.

Alp Gürdil, Ted Ankara Koleji’nin ardından I.U.E ve Innsbruck Universitet’da Stratejik İşletme Yönetimi alanında master yaptı. Meslek hayatına Emlak Bankası’nda başlayan Gürdil, Burger King — TAB Gıda’da Genel Müdür, Turkcell’de Mağazacılık Proje Danışmanı, Varan Konaklama A.Ş — Ulusoy A.Ş’de Yurt dışı İlişkiler ve Tesisler Genel Müdürü, Simit Sarayı’nda icra Kurulu üyesi olarak sorumluluk üstlendi. Gürdil, 2014 yılından bu yana da Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.’ye bağlı Oksijen Tesislerinin Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.

Yazar: Oksijendeyiz