161 OTOYOL ACİL YARDIM HATTI 7 / 24
0 850 399 35 05 Çağrı Merkez Hattı
sorun@otoyolas.com.tr

Japon prensesi'nin de ziyaret ettiği ilk yol üstü müzemiz

Japon prensesi’nin de ziyaret ettiği ilk yol üstü müzemiz

Yol üstü müzeleri sanatseverlerin sık karşılaşmadığı mekanlardır. Dünya örneklerine az rastlanır. Benzeri mekanlar olarak daha çok köprü ayaklarında kuranlar büyük ilgi görür.

Beş yıl önce ilk etabı devreye giren, 2019’da tamamı hizmete açılan İstanbul-İzmir Otoyolu Porjesi’nin önemli ayaklarından olan Osmangazi Köprüsü Türkiye’nin en ilginç müzelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Köprünün Dilovası mevkiindeki 03 Otoyol Hizmet Tesisi’nde konumlandırılan Köprü Müzesi, 400 kilometrelik yol projesinin başlangıcından itibaren üzerinde çalışılan bir sanatsal mekan olarak tasarlandı. 2010’dan itibaren üzerinde çalışılan iki kat olarak önemli küratörler tarafından dizayn edilen müzede, bu önemli projenin yapım hikayesinden unsurlar sergileniyor.

Türkiye’nin ilk köprü müzesi olarak tanımlanan mekanın önemli farkındalık projesi olduğunu söyleyen Otoyol A.Ş. Genel Müdürü Alp Gürdil “Otoyol A.Ş. bünyesinin de İstanbul’dan İzmire’e karşılıklı olarak 33 alışveriş noktası bulunuyor. İçinde yeme içmeden giyime uzanan geniş alanlarda mağazalar yer alıyor. Biz bu geniş alan içeresindeki işletmelerimizin tamamı için alışveriş merkezi veya pasaj tanımlamasını yapıyoruz. Müze kavram, alışveriş merkezine ilk kez bizim mekanımız ile girdi.”

Asma köprü tasarım ve yapım çalışmaları ile ilgili önemli bilgilere ulaşabilen müze, dünyadaki örnekleri gibi sergi salonu, Osmangazi Köprüsü ve Güney Yaklaşım Viyadüğü ile ilgili maket, resim, video ve modelleri barındırıyor. Ziyaretçiler, milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu’nun İzmit Körfesini’nin iki yakasındaki Yalova ve Kocaeli’yi birleştiren köprüde,, saatte 400 kilometre hıza ulaştığı sürüşe ait görüntülemeleri de izleyebiliyor. Kenan Sofuoğlu’nun rekor kırdığı kask, müzenin asma katında sergileniyor.

Giriş ve asma kattan oluşan betonarme yapı; giriş ve asma katı birbiri ile ilişkilendiren ve sergi salonu içinde dolaşımı kolaylaştıran yalın bir giriş holü ve kıvrımlı hollerden oluşuyor. Maketler cam küpleri içerisinde korunaklı şekilde sergileniyor. Köprünün yapımı esnasında rüzgar tüneli testlerinde kullanılmış olan gerçek maketler ile bazı materyaller gözlemlenebiliyor.

Müzede sergileme üniteleri ve aydınlatmalar, sergi salonlarına özel olarak tasarlanmış. Sergileme yüzeyi olarak çelik ve cam elemanlar kullanılırken, engelli ziyaretçiler için asansör , yönlendirme ve benzeri yardımcı gugular da hizmet veriyor. Müze dışında yer alan açık alanlarda ana kablo kesiti, kule-temel birleşim cıvatası, kablo kelepçesi mesnet maketleri de sergileniyor.

Giriş katında ilerleyen hollerde duvar boyunca aydınlatmaları bilgi panoları ile hemen önünde yaklaşık diz hizasında kaideler e oturan üzeri cam fanus kaplı olan köprü yapılarının maketleri yer alıyor. BU maketler; köprü temek kesonları, kablo, montajı, asfalt kaplama kesitleri gibi materyallerden oluşuyor. Rüzgar tüneli testi modellerinin de yer aldığı sergi salonunda, bu modellerin gerisinde test esnasında çekilmiş video görüntüleri ekranda gösteriliyor.

Köprü Müze’yi kimler ziyaret ediyor?

Öncelikle müzenin ücretsizi olduğunu belirtmekte yarar var. Tabii ki en çok ziyaretçiyi yolu kullanan kesimlerde alıyor. Dilovası Oksijen Tesisi’nde bulunan müzeyi, inşaat mühendisliği öğrencileri başka olmak üzere çevre okullardan ortaokul-lise öğrencileri, mühendisliğe ve köprünün hikayesine ilgi duyanlar ziyaret ediyor. Mimar; mühendis gibi meslek gruplarına eve sahipliği yapan Köprü Müze’yi kuruluşundan itibaren 45 bin kişinin gezdiğini ifade edelim. Müze ziyaretçileri arasında Japon Prensesi de bulunuyor. Akiko Mikasa 2018 yılı Eylül ayında çeşitli temaslarda bulunmak üzere ülkemizde geldiğinde, duraklarında biri de Osmangazi Köprüsü oluyor. Prenses Mikasa, müzeyi çok beğenirken, projeye yönelik Japon katkısına ilişkin de ayrıntılı bilgiler alıyor.

Yazar: Oksijendeyiz